Prvé foto čiernej diery
Vedci zverejnili dve fotografie dvoch čiernych dier. Čiernu dieru v strede galaxie Messier 87, vzdialenú 55 miliónov svetelných rokov a fotku čiernej diery uprostred našej Mliečnej dráhy. Tá z mliečnej dráhy je nevydarenejšia, hovoria vedci, a to hlavne preto, lebo je relatívne malá a obklopená mrakmi plynov. Stále je však 4 milióny krát ťažšia než hmotnosť nášho Slnka. Čierna diera v strede M 87 je obor, je 6.5 miliárd ťažšia než naše Slnko.
Čo je čierna diera
Čierne diery predstavujú zhluk hmoty v takej hustote, že jej gravitačná sila je natoľko silná, že v jej pôsobení neunikne nič, ani svetlo. Je to oblasť vo vesmíre, kde prestávajú existovať fyzické zákony a časopriestor neexistuje. To je priestor uprostred čiernej diery a nazýva sa horizont udalostí. Stred čiernej diery je nazývaný singularita. Predpokladalo sa, že v strede každej galaxie existuje čierna diera, ktorá ovplyvňuje chod vesmíru a touto fotografiou sa to definitívne potvrdilo.
Teleskop o veľkosti zeme
Nato, aby bolo možné odfotiť tak vzdialený objekt, ktorý je zároveň zakrytý množstvom iných hviezd a nebeských telies by vedci potrebovali teleskop o veľkosti našej planéty. A keďže takýto teleskop je nereálny, použili osem teleskopov po celej Zemi, ktorý zlomkovito vysielal rontgenové lúče aby sa dostal do ďalekých kútov vesmíru. Obrázok sa následne skladal a vznikla z toho spomínaná fotografia. Tento proces trval celý týždeň a projekt sa pripravoval viac než dekádu. V podstate sa jedná o najväčší rontgenový snímok na svete.
Potvrdenie teórie relativity
Samotná existencia čiernych dier sa doteraz opierala o Einsteinovu teóriu relativity. Existovali len simulácie a umelecké interpretácie toho ako vyzerá čierna diera. Týmto fotografickým dôkazom je jasné, že vedecké teórie boli správne a výskum vesmíru tak naberá nový rozmer.